Jednym z największych atutów pomp ciepła jest właśnie ich efektywność energetyczna.

Kotły gazowe czy olejowe, aby generować ciepło spalają paliwo. W przeciwieństwie do pomp ciepła, które nie muszą być zasilane paliwem, a przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego, przy tym są w stanie wygenerować więcej ciepła niż zużywają energii elektrycznej. Kluczowym wskaźnikiem okazującym efektywność pomp ciepła jest współczynnik COP (coefficient of performance), który mówi nam, ile jednostek ciepła generowanych jest z jednej jednostki zużytej energii elektrycznej.

Przykład: pompa ciepła przy współczynniku COP wynoszącym 4,8, pobierając 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie wygenerować średnio 4,8 kWh ciepła.  

 

KOSZTY

Mogłoby się wydawać, że koszty związane z instalacją pompy ciepła nie mogą być atutem, ponieważ mogą one sięgać czasami do kilkudziesięciu tysięcy złoty. Sytuacja zaczyna wyglądać inaczej, kiedy patrzymy na ten koszt jak na inwestycję w przyszłość.

Instalacja urządzenia to jednorazowy wydatek. a korzyści w postaci niższych rachunków można czerpać przez całą żywotność pompy ciepła. Musimy mieć na uwadze, że każda sytuacja jest inna, natomiast zazwyczaj zwrot z inwestycji ROI (return on investment) w urządzenie następuje po około 5-10 latach. Może wydawać się to długim okresem, ale trzeba pamiętać, że korzyści są długoterminowe. 

 

DOTACJE

Kolejnym argumentem przemawiającym za instalacją pompy ciepła są różnego rodzaju dotacje i programy wsparcia finansowego. W Polsce dostępny jest program Czyste Powietrze, który ma zadanie pomóc obniżyć koszt inwestycji nawet o kilkadziesiąt procent.

Warto więc zweryfikować, które programy są dostępne w Twojej okolicy. Z pewnością znacząco przyśpieszą zwrot z inwestycji

 

EKOLOGIA
Dzięki temu, że pompy ciepła do działania nie potrzebują spalania paliw kopalnych, nie emitują dwutlenku węgla (CO2) bezpośrednio do atmosfery, co czyni je zdecydowanie bardziej przyjaznym dla środowiska niż urządzenia, które tych paliw potrzebują.
Należy pamiętać, że do działania urządzenia jest niezbędna energia elektryczna, natomiast mimo to są one mniej emisyjne niż inne technologie grzewcze. 

Warto pamiętać, że mimo wielu zalet, pompy ciepła nie zawsze będą idealnym rozwiązaniem dla każdego.

Zanim podejmiesz decyzję, należy przeanalizować kilka kwestii takich jak: potrzeby, możliwości i warunki techniczne

 

Znając już fakty dotyczące działania pomp ciepła, przyjrzyjmy się mitom, które zdążyły na dobre utkwić w opinii przestrzeni publicznej.

Zimny klimat nie sprzyja efektywnemu działaniu pomp ciepła. 
Efektywność pomp ciepła jest mierzona wskaźnikiem COP, który przy nowoczesnych urządzeniach nawet przy temperaturach poniżej -15°C pozostaje na wysokim poziomie. Urządzenia zostały zaprojektowane właśnie z myślą o trudnych warunkach klimatycznych, aby przy najniższych temperaturach zimną działały efektywnie i oszczędnie.

Urządzenia są bardzo głośne.

Dzięki postępowi technologicznemu , nowoczesne pompy ciepła działają niemal bez hałasu. Producenci w taki sposób konstruują urządzenia, że redukują one hałas, który jest wytwarzany przez wentylatory i sprężarki.  Jeżeli w dalszym ciągu będą występować obawy dotyczące hałasu, warto wybrać miejsce instalacji z dala od okien sypialni lub tarasu.

Pompy ciepła są skomplikowane w obsłudze

To nie prawda. Aktualne pompy ciepła są stworzona z myślą przede wszystkim o wygodzie. Urządzenia są zautomatyzowane, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego dostosowywania ustawień codziennie. Wystarczy, że zaprogramuje się urządzenie raz, zgodnie ze swoimi potrzebami, a system zadba o resztę. 

Potrzebuję dużo miejsca na instalację pompy ciepła.

Niektóre urządzenia, jak pompy ciepła gruntowe wymagają nieco więcej miejsca na instalację kolektorów gruntowych, to fakt. Natomiast, w większości domów najlepszym rozwiązaniem są pompy powietrze-woda, które można instalować na zewnątrz, np.: na ścianie lub dachu. Jednostki są zazwyczaj kompaktowe, a miejsca nie zajmują więcej niż klasyczna klimatyzacja.

 

 

Należy pamiętać, żeby w pierwszej kolejności zadbać o odpowiedniego instalatora, który doradzi w najlepszym wyborze urządzenia. 

KLIKNIJ i wypełnij formularz. Bardzo chętnie pomożemy i odpowiemy na wszelkie pytania. 

 

 

 

 

Na co zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji o instalacji pompy ciepła?

Zachęcamy do obejrzenia poniższych materiałów: